Muzyka towarzyszy nam w obecnych czasach niemal na każdym kroku. Za sprawą naszych smartfonów i aplikacji takich jak Spotify właściwie nie musimy się rozstawać z naszymi ulubionymi kawałkami mając do nich łatwy dostęp kiedy tylko zechcemy. W drodze do pracy czy domu, w dalszych podróżach czy nawet w chwili relaksu lub w pracy lubimy sobie posłuchać ulubionych utworów.
Również gdy uprawiamy jakiś sport możemy pomyśleć o tym aby czas aktywności fizycznej umilić sobie muzyką, którą lubimy. Dobra, energetyczna muzyka może stać się naszym naturalnym towarzyszem w chwilach gdy trenujemy.
Muzyka do biegania pozwala zająć czymś umysł
Podstawowa funkcja muzyki do biegania to zajęcie czymś naszego umysłu. Zwłaszcza gdy wychodzimy biegać bardzo wcześnie rano lub późnym wieczorem to dla części osób niepodważalnym atutem może być ta cisza, która pozwala się zrelaksować. Nie każdemu jednak takie bieganie w ciszy gdy słyszymy tylko swój oddech i ewentualne dźwięki otoczenia będzie odpowiadać.
Wbrew pozorom w takiej totalnej ciszy nie każdy będzie w stanie się skupić w pełni na biegu cały czas uciekając gdzieś myślami. Wtedy z pomocą przychodzi muzyka, która jeszcze dokładniej odcina nas od otaczającego świata. To właśnie dobrze dobrana playlista może nam bardzo pomóc skutecznie odciąć się od zbędnych myśli pozwalając naszemu umysłowi na relaks.
Muzyka do biegania jako dobry motywator?
Uwalnianie się od zbędnych myśli to jednak nie jedyna funkcja muzyki do biegania. Dla wielu znacznie ważniejsze będzie to jakim motywatorem do biegania jest dobrze dopasowana muzyka. To właśnie odpowiednie utwory za sprawą swojego rytmu pozwalają lepiej trzymać konkretne tempo i to one nas ciągną do przodu zwłaszcza gdy zaczyna już brakować sił. Motywacyjną funkcję muzyki docenią z pewnością biegacze długodystansowi, którzy przez wiele godzin mogą pozostawać sami ze sobą na biegowych trasach.
Z jednej strony dobra muzyka do biegania pomoże nam w lepszym rozłożeniu sił gdy nie będziemy z ułańską fantazją prowadzić szarży, która doprowadzi do tego, że w dalszej części biegu braknie nam sił. Z drugiej strony gdy już przyjdzie decydujący moment biegu to odpowiednia playlista z muzyką do biegania dostarczy nam tej dodatkowej energii stymulując do tego aby wykrzesać jeszcze z siebie resztkę energii.
Jaką muzykę do biegania wybrać?
Pojawia się zatem pytanie jaką muzykę do biegania wybrać aby faktycznie stanowiła dla nas wsparcie w treningu a docelowo również i podczas startów. Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie ma i najlepiej byłoby odpowiedzieć w tym miejscu, że to zależy. Fakty są jednak takie, że dobór muzyki do biegania naprawdę zależy między innymi od naszej preferencji a także od tego jakie cele ta muzyka ma spełniać.
Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to jaką muzykę lubimy. Faktem jest, że mocne brzmienia mogą się wydawać lepszym wyborem jako muzyka dodająca energii i dodatkowo motywująca do tego, żeby dawać z siebie wszystko. Jednak takie mocne brzmienia niekoniecznie będą każdemu odpowiadać. Może się okazać, że komuś będzie się znacznie lepiej biegało przy naprawdę spokojnej muzyce, która znacznie skuteczniej pozwoli się odprężyć i wyciszyć.
Jaką funkcję ma pełnić muzyka do biegania?
Preferencje co do muzyki to jednak nie wszystko gdyż bardzo ważne jest również to jaką funkcję ma pełnić muzyka w naszym wybieganiu. Czy muzyka ma nas dopingować do dawania z siebie jak najwięcej? Może dobieramy muzykę tak aby pomagała nam trzymać odpowiednie tempo? A co jeśli poszczególne utwory mają nam pomóc odciąć się i odprężyć?
Warto zadać sobie parę pytań aby określić cel słuchania przez nas muzyki podczas biegania. Jeśli muzyka celem jest przede wszystkim uprzyjemnienie nam czasu spędzonego na bieganiu i relaks to wybierzmy tą muzykę, którą najbardziej lubimy nie musząc zwracać uwagi na jej charakterystykę. Jeśli jednak muzyka ma nas motywować podczas biegu i pomagać nam utrzymywać odpowiednie tempo to tutaj już musimy zwrócić uwagę na jej typ. To, że jakąś piosenkę lubimy nie oznacza wcale, że będzie ona na nas działać wystarczająco motywująco.
To czy muzyka motywuje nas nie tylko do biegania ale do do wysiłku jako takiego w sporej mierze związane jest z naszymi skojarzeniami. Weźmy sobie za przykład utwór taki jak Eye of the Tiger, który w odniesieniu do motywującej muzyki może się kojarzyć jako jeden z pierwszych. To właśnie ta piosenka przywodzi nam na myśl skojarzenia z walką pomimo przeciwności i tym aby się nie poddawać. Oczywiście to tylko jeden i to najbardziej oczywisty przykład a do tego nie byłoby pewnie niczym dziwnym gdyby okazało się, że są osoby, na które ten kawałek niespecjalnie działa.
To, że jakaś muzyka jest dla nas motywująca może wynikać właśnie ze skojarzeń z konkretnym filmem albo też jakąś sytuacją czy chwilą w życiu. Każdy z pewnością ma takie utwory, które działają w taki energetyzujący sposób właśnie ze względu na skojarzenia jakie budzą. Jeśli więc myślimy o tym jaka muzyka będzie najlepsza do biegania gdy potrzebna jest dodatkowa motywacja to zacznijmy od takich dobrze znanych nam kawałków, które zawsze gdy lecą choćby w radiu zagrzewają nas do walki i powodują podekscytowanie.
Gdzie szukać muzyki do biegania?
Źródłem motywującej muzyki może być choćby YouTube gdzie wystarczy w wyszukiwarkę wpisać po prostu motivation music a naszym oczom ukaże się mnóstwo utworów a wręcz całych gotowych kompilacji motywującej muzyki. Zasadniczo gdy zaczniemy szperać po YouTubie to trafimy na trzy typy fraz, po których warto szukać muzyki do treningu biegowego i nie tylko.
Pierwszy typ fraz to związane z główną frazą motivation music a skoro szukamy muzyki, która ma nas zmotywować to chyba dość naturalny kierunek poszukiwań. Drugi typ fraz odnosi się już bezpośrednio do naszej aktywności i są to zapytania związane z hasłami running music i jogging music. W tym wypadku mamy już często do czynienia z muzyką, która nie tylko ma nas zmotywować ale również pomóc w utrzymywaniu odpowiednio tempa poprzez rytm jaki nam nadaje. Trzeci typ zapytań na YouTube to zapytania powiązane mniej czy bardziej z frazą workout music a więc utworami, które z założenia były przygotowane do ćwiczeń na siłowni a więc treningu nieco innego typu ale niejednokrotnie mogą się nadać również do treningu biegowego.