Zaznacz stronę

Święta coraz bliżej i to ten czas gdy część osób ma już zakupione odpowiednie prezenty dla swoich znajomych i bliskich a u części nadal trwają jeszcze gorączkowe zakupy. Czym bliżej świąt tym tłok w sklepach coraz większy a zakupy stają się przede wszystkim walką o przetrwanie. Sprawne zrobienie zakupów na kilka dni przed świętami bez wątpienia może się okazać sporym wyzwaniem.

Jednak często problem pojawia się już na etapie rozmyślań nad tym co właściwie kupić bliskiej osobie. Skarpetki, książka a może karta podarunkowa np. do Empiku – zapewne pomysły w głowie się mnożą aczkolwiek finalnie żaden nie wydaje się nam wystarczająco przekonujący. W końcu wpadamy na pomysł aby kupić coś związanego z zainteresowaniami tej osoby. Niech nasz prezent jak najlepiej wpisuje się w jej pasję a przecież pamiętamy, że nasz bliski niejednokrotnie podkreślał, że od jakiegoś czasu biega. Zatem postanowione, kupujemy prezent dla biegacza. Tylko co właściwie może się przydać osobie, która biega?

Jaki prezent dla biegacza kupić?

Mogłoby się wydawać, że skoro już zdecydowaliśmy o zakupie prezentu zgodnym z biegową pasją bliskiej nam osoby to już prosta droga do zakupu odpowiedniego prezentu. Pojawia się bowiem pytanie z jakiego prezentu biegacz najbardziej się ucieszy, co może przydać mu się w jego regularnych treningach i startach?

Ubranie jako prezent dla biegacza?

Mogłoby się wydawać, że bieganie to pasja, która nie wymaga szczególnie jakiś dodatkowych akcesoriów, w końcu ubieramy buty i można iść biegać. To jednak takie proste tylko w teorii bowiem nawet biegacz amator szybko zaczyna rozumieć, że poza butami liczy się jeszcze właściwy ubiór. Oczywiście nie mówimy tu o tym aby od razu z biegania robić swoistą rewię mody jednak fakty są takie, że ubranie dla biegacza jest istotne.

Właśnie poszczególne części biegowej garderoby mogą być dla nas punktem wyjścia przy rozmyślaniach nad tym co można kupić na prezent. Biorąc pod uwagę, że mamy teraz już chłodniejszy okres roku to pomyślmy o odzieży termoaktywnej. Termoaktywna odzież biegowa zapewnia komfort biegania w chłodne dni przydając się nie tylko zimą ale również w inne pory roku gdy również biegaczowi może się zdarzyć bieganie w mniej sprzyjających warunkach termicznych.

Koszulka jako prezent dla biegacza?

Dla wielu biegaczy w oczywisty sposób podstawowy element biegowego stroju to koszulka. Z racji tego, że koszulki są często podstawowym elementem pakietów startowych w wielu biegach to osoba startująca już jakiś czas ma zapewne bogatą ich kolekcję. Jednak biegacz nie pogardzi markową koszulką dobrej jakości, która zapewni mu odpowiedni komfort biegania choćby podczas biegania przy wysokich temperaturach. Zwróćmy jednak uwagę na to z jakich materiałów wykonana jest koszulka bowiem najtańsze koszulki niskiej jakości zwłaszcza podczas dłuższego biegania mogą się okazać problematyczne choćby przez nadmierne wchłanianie potu.

Bluza lub kurtka jako prezent dla biegacza?

Gdy robi się chłodniej to na koszulkę biegową trzeba narzucić coś jeszcze. Czasami biegaczowi może wystarczyć odpowiednia bluza, która już zapewni odpowiednią ochronę przed chłodem i warunkami atmosferycznymi. Jednak wraz z pogarszaniem się pogody sama bluza to może być za mało zwłaszcza w sytuacji gdy mówimy o opadach deszczu lub śniegu. W takiej sytuacji wręcz niezbędnym elementem stroju staje się kurtka.

Biorąc pod uwagę fakt, że biegaczom zdarza się biegać naprawdę w przeróżnych warunkach to warto się zastanowić czy odpowiednim prezentem dla biegacza nie byłaby właśnie porządna kurtka lub bluza. O ile bowiem wielu biegaczy akurat na brak koszulek nie narzeka to już w kwestii tego co na tą koszulkę narzucić może się okazać, że w szafie zbyt bogatego wyboru nie ma.

Skarpety jako prezent dla biegacza?

Myśląc o prezentach na święta nie sposób pominąć pomysłu, o którym nawet myślenie może u niektórych wywoływać dreszcze. Tak, dobrze się domyślacie, mowa w tym wypadku o skarpetkach a więc swoistym prezencie wyklętym, którego dawanie przez wielu uznawane jest za niezręczność i przykład totalnie nietrafionego prezentu. Gdy jednak myślimy o prezentach dla biegaczy to skarpetki nie muszą się wcale okazać takim złym pomysłem. Akurat porządnych skarpetek nigdy za wiele tym bardziej, że przy intensywnych treningach i częstych startach to właśnie skarpetki będą się najszybciej zużywać.

Biorąc pod uwagę specyfikę tej aktywności fizycznej nie trzeba chyba specjalnie tłumaczyć, że w przypadku biegania nie ma mowy o kupowaniu zwykłych skarpetek. Tutaj trzeba zdecydowanie postawić na skarpetki dla biegaczy, które będą wytrzymalsze lepiej znosząc trudy codziennych treningów. Przy zakupie takich skarpet na prezent zwróćmy uwagę czy mają one dodatkowo wzmocnioną piętę gdyż właśnie to jest część skarpetki, która potencjalnie może najszybciej ulegać przetarciom. Skarpetki dla biegaczy powinny minimalizować ryzyko bolesnych obtarć a jednocześnie zapewniać stopie właściwą wentylację i dlatego tak niezwykle ważne jest zwracanie uwagi na to z jakich materiałów są wykonane.

Buty do biegania jako prezent dla biegacza?

Buty to dla biegaczy prawdziwa świętość i choć zasadniczo są one częścią ubioru a więc na równi z nim powinny być rozważane w kontekście prezentu to jednak zasługują na osobny akapit. Bywa, że to właśnie od zakupu butów zaczyna się kolekcjonowanie biegowego stroju. Odpowiedni dobór butów to podstawa komfortowego biegania a przede wszystkim znacznie mniejsze ryzyko potencjalnych kontuzji. W końcu podczas biegania to nasze nogi a zwłaszcza stopy są obciążone w największym stopniu a więc chyba warto zapewnić im właściwe warunki.

Jednak zakup butów do biegania jako prezentu dla biegacza to już spore wyzwanie i to przynajmniej z kilku powodów. To co jako pierwsze i zresztą słusznie przychodzi na myśl to cena bowiem w tym wypadku mówimy już o prezencie, w przypadku którego trzeba się będzie liczyć z wydatkiem na poziomie kilkuset złotych. Kolejna kwestia to właściwy dobór obuwia, na który składa się między innymi poziom amortyzacji oferowany przez dany model. Do tego dochodzi też to czy w przypadku biegania u danej osoby występuje supinacja lub pronacja bowiem od tego również zależy właściwy dobór tak aby mógł korygować sposób w jaki stawiamy stopę. Od tego czy buty będą właściwie dobrane pod kątem supinacji lub pronacji zależy to na ile skutecznie będą amortyzowały każdorazowy kontakt z podłożem podczas biegu.

To jednak tylko podstawowe kwestie a musimy pamiętać jeszcze o tym, że wielu biegaczy ma swoje ulubione obuwie albo po prostu producenta. Buty do biegania poszczególnych firm mogą znacząco różnić się specyfiką choćby ze względu na materiały z jakich są wykonane czy wyprofilowanie. Wprawdzie buty mogą się wydawać dobrym prezentem dla biegacza jednak przede wszystkim w sytuacji gdy dobrze znamy preferencje danej osoby co do obuwia biegowego.

Akcesoria do biegania jako prezent dla biegacza?

Strój to nie wszystko gdy chodzi o odpowiednie bieganie bowiem do tego dochodzą jeszcze wszelakie akcesoria, które być może nie są niezbędne aczkolwiek mogą znacząco uprzyjemnić bieganie.

Czołówka jako prezent dla biegacza?

Jeśli komuś zdarza się biegać w nocy ale późnym wieczorem lub wcześnie rano to zdecydowanie na wagę złota jest dobra czołówka. Taki prezent może mieć też szersze zastosowanie gdyż przyda się też podczas długich wędrówek górskich gdy istnieje spore ryzyko powrotu już po zmroku a nawet podczas przemieszczania się po zmroku w niedostatecznie oświetlonym terenie.

Pas jako prezent dla biegacza?

Dla wielu wielu biegaczy niejednokrotnie wyzwaniem jest to jak zabrać ze sobą na trening czy bieg choćby bidon z piciem niezwykle użyteczny podczas dłuższych wybiegań. Rozwiązaniem a jednocześnie kolejnym pomysłem na prezent dla biegacza jest bas do biegania. Wiele pasów zapewnia specjalną przegródkę pozwalającą zamontować bidon z piciem oferując jednocześnie dodatkowe przegródki do których możemy schować choćby klucze czy telefon jeśli akurat nie stanowi on naszego biegowego akcesorium.

Etui na telefon jako prezent dla biegacza?

Pomimo rosnącej popularności przeróżnych smartwatchy niektórzy to właśnie telefon wykorzystują jako swojego osobistego trenera. W końcu praktycznie każdy ma smartfon z Androidem lub iOSem a co za tym idzie wystarczy wgrać Endomondo aby telefon stał się wiernym towarzyszem nie tylko jako źródło muzyki ale również źródło danych na temat tego jak biegamy.

Jednak podczas biegu coś z tym telefonem trzeba zrobić chcąc mieć wolne ręce. Tutaj z pomocą przychodzi etui na telefon. Przede wszystkim zapewnia nam ono wolne ręce podczas gdy telefon jest bezpiecznie przypięty do naszego ramienia. Etui na telefon dedykowane biegaczom zaprojektowano w taki sposób aby możliwy był dostęp do ekranu dotykowego smartphona. Dzięki temu możemy podejrzeć statystyki naszego treningu a także zmienić utwór jaki nam towarzyszy bez konieczności wyjmowania telefonu. W dodatku takie etui zabezpiecza naszego smartphona przed wpływem warunków atmosferycznych.

Wieszak na medale jako prezent dla biegacza?

Ciekawym pomysłem na prezent dla kogoś kto regularnie biega mógłby być też wieszak na medale. Jeśli ktoś regularnie startuje w biegach to z pewnością jego kolekcja medali stale rośnie. Niestety często te medale finalnie lądują w pudełku albo na półce w szafie gdyż nie ma ich jak wyeksponować. Jednak taka kolekcja jest powodem do dumy i będąc odpowiednio wyeksponowaną powinna każdego dnia dodatkowo motywować do osiągania kolejnych celów biegowych.

Smartwatch lub opaska sportowa jako prezent dla biegacza?

Biorąc pod uwagę jaką popularnością cieszą się aplikacje takie jak Endomondo łatwo zauważyć jak chętnie osoby aktywne fizycznie dbają o zbieranie danych na jej temat. Najczęściej jako wsparcie w treningu i startach wykorzystuje się smartphony, które dzięki GPSowi dostarczają nam najważniejszych informacji na temat naszych biegów. Jednak nie dla każdego wykorzystanie telefonu jest wygodne. Nawet gdy kupi się odpowiednie etui to i tak konieczność biegania ze smartphonem przypiętym do ramienia nie wszystkim będzie odpowiadać.

W takim wypadku ciekawym rozwiązaniem może się okazać opaska sportowa, której funkcjonalność będzie zależna od wybranego modelu. Zazwyczaj jednak możemy liczyć na funkcjonalności takie jak pomiar pulsu, krokomierz czy pomiar przebytej odległości. Warto jednak zwrócić uwagę czy jedna z kluczowych funkcjonalności opiera swoje działanie na module GPS czy też krokomierzu bo to może w istotny sposób wpływać na dokładność pomiaru.

Jeśli jednak dla kogoś funkcjonalność opaski sportowej jest zbyt skromna to warto zainteresować się urządzeniem o szerszych możliwościach jakim bez wątpienia jest smartwatch. W tym wypadku mówimy o urządzeniu, którego możliwości znacznie wykraczają poza to do czego mogą przyzwyczajać proste opaski sportowe. Smartwatch możemy synchronizować z naszym smarthphonem dzięki czemu bez sięgania po telefon mamy wgląd do wszelkich powiadomień na temat połączeń, SMSów, maili. Tego typu urządzenia dają nam nawet możliwość prowadzenia rozmów. Łatwo sobie wyobrazić jaką wygodę mogą zaoferować gdy sparujemy je z bezprzewodowymi słuchawkami dając sobie możliwość rozmawiania bez konieczności sięgania po telefon.

To samo dotyczy zresztą słuchania muzyki, którą zazwyczaj możemy również przesłać na smartwatcha wykluczając konieczność zabierania ze sobą na treningi smartphona. Gdy do tego wszystkiego weźmiemy jeszcze pod uwagę możliwość instalowania aplikacji takich jak choćby Endomondo to szybko pojmiemy, że smartwatch może być wiernym kompanem biegacza.

Prezenty dla biegaczy powinny wspierać ich pasję

Zadając sobie pytanie o to jaki prezent dla biegacza kupić zastanówmy się nad tym jak jeszcze moglibyśmy wspierać go w realizowaniu jego biegowej pasji. Wiele osób planuje sobie starty z pewnym wyprzedzeniem a więc wiedząc na jakie biegi wybiera się dana osoba rozważmy czy dobrym prezentem nie byłby zakup pakietu startowego na konkretny bieg. Oczywiście tutaj podstawa to dobre rozeznanie w zakresie startów jakie ktoś sobie planuje aby kupić pakiet na bieg, którym faktycznie ktoś jest zainteresowany.

Odpowiednie treningi i dieta to fundamentalna kwestia w rozwoju swojej biegowej pasji. Warto ten fakt uwzględnić przy planowaniu prezentu dla biegacza i przemyśleć pomysł wykupienia wsparcia trenera personalnego, który przygotuje odpowiedni plan treningowy i będzie wspierał w jego realizacji. Nawet najlepszy program treningowy jednak na niewiele się zda jeśli nie będziemy się świadomie odżywiać. Najlepszą opcją jeśli chodzi o odżywianie byłoby samodzielne przygotowywanie posiłków jednak na to nie każdy ma czas. Rozwiązaniem jest dieta pudełkowa ale tutaj znowu przeszkodą mogą okazać się koszty. A gdyby tak w prezencie dać właśnie voucher na dietę pudełkowa dostosowaną do potrzeb biegaczy?

Karta podarunkowa – gdy już nie wiesz jaki prezent kupić biegaczowi?

Pomysły na prezent dla biegacza można byłoby jeszcze długo wymieniać jednak i tak zawsze istnieje ryzyko, że prezent nie przypadnie do gustu obdarowanej osobie. Ktoś mógłby pomyśleć w takiej sytuacji, że najlepiej byłoby po prostu dać pieniądze i niech ktoś kupi sobie to co będzie chciał. Jednak gdy się nad tym chwilę zastanowić to jakoś tak nie wypada w prezencie dawać pieniędzy. Jeśli więc mamy poważne wątpliwości co kupić na prezent na święta to często stajemy przed dylematem i skłaniamy się zazwyczaj ku temu, że lepiej kupić coś konkretnego.

Na szczęście jest rozwiązanie w tej sytuacji a jest nim karta podarunkowa. Taki prezent daje swobodę obdarowanej osobie, która może sama kupić sobie to co akurat uzna za najbardziej potrzebne w realizacji swojej pasji. Karta podarunkowa może okazać się też bardzo trafionym prezentem w sytuacji gdy ktoś ma konkretny cel zakupowy aczkolwiek jest on dość kosztowny. Wprawdzie wtedy karta podarunkowa nie pokryje zapewne pełnego kosztu aczkolwiek będzie to nasz wkład w realizację marzenia takiej osoby.